Prominent & Leading Retailer from Mumbai, we offer electric hand held capping machine, automatic can sealing machine, automatic can sealer machine and automatic can sealer machine.
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Manual |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | WP 16 |
| Weight | 2 kg |
| Packaging Speed | Depend on Labour |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manual capping machine for plastic caps. It can seal up to 30 mm of plastic caps.
01 year warranty given!
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Can Diameter | Standard Die |
| Sealing Speed | Based on Labour Speed |
| No Of Seaming Heads | Single Head |
| Can Material | PET Can, Aluminium Can |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Application | Food |
| Model Name/Number | Automaic Can Sealing Machine |
| Dimensions | (L x B x H) : 340 x 600 x 700 mm (Approx) |
| Weight | Approx. 50 kg |
| Power Requirement | 1.5 kW |
| Brand | Imported |
| Body Material | MS |
| Power | 500 Watt |
| Bottle Diameter | 39 to 150 mm |
| Can Height | 39 to 200 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Automatic Electric Tin Capping Machine 500W, 15-30 pieces per mins
Features :
This semi automatic can capping machine is suitable for all kinds of iron, plastic, glass, paper cans .For the capping of the tinplate cover, aluminum cover, pop can cover capping.
Reliable Quality, simple and convenient operation. This semi automatic can capping machine is an ideal equipment for the food, drinks, tea and other industries essential.
This semi automatic can capping machine is suitable for small capacity production, economic price.
• one year warranty
₹ 38500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 can/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Dimensions | 340 X 600 X 700 MM |
| Motor | 80WATTS |
| Weight | 50 KG |
| Voltage | 220 - 240 V / 50HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Precision meets simplicity in our Automatic Can Sealer Machine. Seal cans effortlessly, maintaining product freshness with ease. It's the ultimate solution for efficient and secure can sealing. Elevate your packaging standards now.
01 year warranty.
₹ 37400 / Piece Get Latest Price
| Seal Machine Type | Cup Seal Machine |
| Capacity | 2000 can/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | WOODEN PACKAGING |
| Voltage | 220V |
| Weight | 50 KG (APPROX) |
Minimum order quantity: 1 Piece
Unleash the future of can sealing with our Automatic Can Sealer Machine. Compact and powerful, it ensures airtight seals, keeping your products at their best. Upgrade your packaging efficiency today.
01 year warranty provided.
Nazish Shaikh (CEO)
Worship Packaging Llp
A2 1205, Floor 12, Stellar Mansion, R A Kidwai Road, Pratap Nagar, Wadala
Mumbai - 400031, Maharashtra, India