Pioneers in the industry, we offer manual cream filling machine importeed, pneumatic paste filling machine, semi automactic paste filling machine, semi automatic paste filling machine, pedal oprated paste filling machine and cream filling machine from India.
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Approx. 500 - 700 ml in a minute |
| Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Manual |
| Power Consumption | No need of Electricity |
| Net Weight | Approx. 9 kg |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manual Paste Filling Machine Which Can Fill 5 ml to 50 ml
and this Paste machine is mostly used for Peanut Butter Filling
We are dealing in all type's of Packaging Machine
Contact us For Any Requirements
ONE YEAR WARRANTY PROVIDED!
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Paste |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Container Type | Pouch, Jar, Bottle |
| Suitable Industry | Food, Agrochemicals, Cosmetic, Pharma |
| Filling Volumes | 500 ml |
| Capacity | Depends on filling head |
| Syringe fill range | 50 to 500 mml |
| Suitable to Pack | Paste Filling |
| Production Speed | Depends on labour speed |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Structure Material | SS304 |
| Filling Speed | 10–20 BPM |
| Voltage | Semi automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Single Nozzle Pneumatic Piston Filling MachineIt is mainly used for paste Like honey , tomato ketchup , etc .It has different types of filling rangethis machine need compressor also.Worship packaging llp gives you a ONE year warranty on this machine also.
₹ 29500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Filling Volume | 50-500ml |
| Filling Range | 50-500 ml |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Application | Pharmaceutical Ointment, Food Paste, Gels, Cosmetic Cream/Lotion, Sauces & Ketchup |
| Material | Stainless Steel |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Package Format | Bottle |
| Container Type | Bottle, Pouch, Jar |
| Number of Heads | 1 |
| Suitable Industry | Cosmetic, Food, Agrochemicals, Pharma |
| Filling Mechanism | Piston |
| Filling Volumes | 500 ml |
| Electric Load | SINGLE PHASE |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Drive Type | Pneumatic |
| Filling speed | DEPENDS ON LABOURS SPEED |
| Sealing Type | FILLING |
| Nozzle Type | Single |
| Voltage | SEMI AUTOMATIC |
Minimum order quantity: 1 Piece
Single Nozzle Pneumatic Piston Filling Machine. It is mainly used for paste... It has different types of filling rangethis machine need compressor also.Worship packaging gives you a ONE year warranty on this machine also.
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Filling Range | 100–1000 ml |
| Material | Stainless Steel |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Container Type | Bottle, Jar, Pouch |
| Suitable Industry | Agrochemicals, Food, Cosmetic, Pharma |
| Filling Volumes | 100 ml |
| Electric Load | SINGLE PHASE |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Voltage | SEMI AUTOMATIC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Single Nozzle Pneumatic Piston Filling MachineIt is mainly used for paste... It has different types of filling rangethis machine need compressor also.Worship packaging gives you a 01 year warranty on this machine also.
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Filling Range | 100–1000 ml |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Container Type | Jar, Bottle, Pouch |
| Suitable Industry | Cosmetic, Pharma, Food, Agrochemicals |
| Filling Volumes | 100 ml |
| Syringe fill range | 1 KG APPROX |
| Suitable to Pack | ALL TYPES OF PASTE |
| Production Speed | DEPENDS ON LABOURS SPEED |
| Surface Finish | SS BODY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12650 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Capacity | 2000 Piece/Hr |
| Drive Type | Pneumatic |
| Sealing Type | Filling machine |
| Material | Stainless Steel |
| Package Format | Bottle |
| Filling Mechanism | Piston |
| Number of Heads | 1 |
| Syringe fill range | +-0.2-1ml |
| Production Speed | : 20-60 times/minute |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Air Pressure | 0.4-0.6MPa or 58-87PSI |
| Nozzle Type | Single |
| Filling Range | 5-50 ml |
| Voltage | 220V/110V |
| Fluid Type | Paste |
Minimum order quantity: 1 Piece
PEDAL OPRATED PASTE FILLING MACHINE MAKES YOUR WORK EASIER. SAVES YOUR TIME AND EFFORTS. ITS PORTABLE AND ITS VERY EASY TO OPRATE...
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | depends upon filling range & labor quality |
| Material | Stainless Steel |
| Electric Load | single phase |
| Machine Type | Manual |
| Voltage | 220 |
| Brand | Indian |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nazish Shaikh (CEO)
Worship Packaging Llp
A2 1205, Floor 12, Stellar Mansion, R A Kidwai Road, Pratap Nagar, Wadala
Mumbai - 400031, Maharashtra, India