Prominent & Leading Retailer from Mumbai, we offer oil filling machines, pneumatic liquid filling machine, pneumatic viscous oil filling machine and semi automatic liquid filling machine.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Filling range | 100-1000 ml |
| Output | Based on Labour Speed |
| Warranty | 1 Year |
| No of heads | 1 head |
| Filling technology | Piston |
| Container size | 200-1000 ml |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Volume | 100ml to 1000ml |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | compressor |
| Suitable for | Lubricant oil, Cooking oil, Edible oil, Engine oil |
| Structure material | SS304 |
| Conveyor type | No conveyor |
Minimum order quantity: 1 Piece
liquid filling machine best for viscous liquid like cooking oils, juice, castor oil, etc
also known as pneumatic liquid filling machine.
One year warranty.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 600 to 1500 Bottles / Hour |
| Usage/Application | Pharma |
| Model Name/Number | Liquid Filler |
| Packaging Type | Filling Machine |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | 220V/110V |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 50 Hz |
| Weight | Approx. 40 kg |
| Number Of Phases | Single Phase |
| Filling Accuracy | +/- 1% |
| Filling Range | 10 ml to 100 ml |
| Filling Head | Single / If you required Double Head . We also add this one |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Approx. 2200 Ltr. Per Hour |
| Warranty | 1 Year |
| Filling Range | 100 - 1000 ml |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Volume | 100 ml to 1000 ml |
| Voltage | 220V |
| Weight | Approx. 34 kg |
| Phase | Single |
| Air Compressor | 1 HP COMPRESSOR NEEDED |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Suitable For | viscous type products |
| Voltage | 220V/110V |
| Fill Size | 100 ml to 1000 ml |
| Power | 50 Hz |
| Body Material | SS 304 |
| Filing Material | viscous or any type of free flow liquid |
| Weight | 50 kg |
| Nozzle Type | single nozzle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Semi automatic liquid filler machine
available in single and double head both
filling range 100 ml to 1000 ml
suitable for thicky liquid products such as lassi,
sampoo, viscous oil
01 year warranty.
Nazish Shaikh (CEO)
Worship Packaging Llp
A2 1205, Floor 12, Stellar Mansion, R A Kidwai Road, Pratap Nagar, Wadala
Mumbai - 400031, Maharashtra, India