Our product range includes a wide range of semi automatic liquid filling machine 1 liter, semi automatic liquid filling machine, manual paste filling machine, liquid filling machine, digital liquid filling and weigh filler machine.
₹ 30500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 BPM |
| Filling Speed | Depends upon filling range & labor quality |
| Filling Range | 10 Ml to 100 Ml , 50 Ml to 500 & 100 To 1000 Ml |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | Liquid filler |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | Single phase |
| Filling Head | Single |
| Weight | Approx. 40 Kg |
| Number Of Phases | Single |
| Filling Accuracy | 98 % |
| Usage/Application | Single phase |
| Brand | Worship Liquid Filler |
Minimum order quantity: 1 Piece
Liquid filling machine of filling range 100 Ml to 1 Liter
Available in both single & double head
Suitalbe for thicky products such as viscous oil, shampoo, milk , lassi and so on. 1 year warranty.
₹ 27900 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Speed | Adjustable |
| Filling Range | 100 ml to 1000 ml |
| Capacity | 600 to 1500 Bottles / Hour |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | Liquid Filer |
| Voltage | 220V/110V |
| Body Material | SS 304 |
| Power | 50 Hz |
| Filing Material | viscous Or any type of Free Flow Liquid |
| Grade | Semi Automatic / Pneumatic One |
| Air Pressure | 0.4 - 0.6 MPa |
| Number Of Phases | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Filling Head | Single / If you required Double Head . We also add this one |
| Usage/Application | Liquid Filling |
| Brand | Imported |
| Fill Volume | 100 ml to 1000 ml |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12540 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Filling Volumes | 50 ml |
| Syringe fill range | 5 - 50 ML |
| Power Consumption | 20W |
| Machine Type | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220V |
| Weight | 5Kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11680 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Fill Size | 5ML TO 350L |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220V |
| Weight | 5KG APPROX |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
This is the digital liquid filling machine.
This can be adjusted to dispense the exact quantity needed for each container. Filling Process: When the machine is started, a pump or valve system is activated, drawing the liquid from the tank and dispensing it into the containers.
The digital control ensures that each container receives the exact amount of liquid.
01 YEAR WARRANTY
₹ 18700 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 packets/min |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | Depends on labours speed |
| Weight | 25Kg |
| Model Name/Number | Weigh filler machine |
| Brand | Wp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
This is the weigh filler machine. This machine helps you fill powders and more upto 1kg. this machine can accurately fill your product into your container.
01 year warranty given.
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 packets/min |
| Voltage | 220Vl |
| Filling Material | Granules |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Material | Gramules, powder,seeds, sparkels |
| Speed | Depnds on labours speed |
| Weight | 25Kg |
| Number Of Heads | Singl |
| Model Name/Number | Weigh filler machine |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 BPM |
| Warranty | 1 Year |
| Fill Size | 100ML TO 1000ML |
| Body Material | SS304 |
| Filing Material | VISCOUS LIQUID |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 29000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bottle Type | Filling |
| Output | 10-20 bpm |
| Filling Technology | Piston Filler |
| No of heads | 1 head |
| Usage/Application | Filling |
| Container Type | Tin, Bottle, Tube, Pouch, Jar |
| Suitable for | Gel, Sauce, Honey, Shampoo, Cream, Paste, Viscous liquid, Oil |
| Suitable Industry | Pharma, Agrochemicals, Cosmetic, Food |
| Filling accuracy | ±0.5% |
| Machine Type | Filling |
| Filling range | 10-100 ml |
| Model Name/Number | PNEUMATIC PISTON FILLING MACHINE |
| Drive Type | Pneumatic |
| Structure material | SS304 |
| Operation mode | Pneumatic |
| Sealing Type | FILLING |
| Weight | 30KG |
| Labelling Speed | Depend On Labour |
Minimum order quantity: 1 Piece
A semi-automatic paste filling machine is designed to accurately and efficiently fill containers with thick, viscous, or semi-solid products such as creams, gels, pastes, ointments, sauces, and lotions.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Filling Range | 100–1000 ml |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Container Type | Pouch, Bottle, Jar |
| Suitable Industry | Agrochemicals, Cosmetic, Food, Pharma |
| Filling Volumes | 100 ml |
| Syringe fill range | I KG APPROX |
| Suitable to Pack | ALL TYPES OF PASTE |
| Production Speed | DEPENDS ON LABOURS SPEED |
| Surface Finish | SS BODY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 29000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Paste |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filling Range | 10-100 ml |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Bottle Type | Bottle |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Package Format | Bottle |
| Usage/Application | Filling |
| Container Type | Bottle, Jar, Pouch |
| Number of Heads | 1 |
| Suitable Industry | Pharma, Cosmetic, Food, Agrochemicals |
| Filling Mechanism | Piston |
| Machine Type | Filling |
| Model Name/Number | Semi Automatic Paste Machine (10-100ml) |
| Drive Type | Pneumatic |
| Sealing Type | Filling |
| Nozzle Type | Single |
| Capacity | DEPEDNS ON LABOURS SPEED |
| Voltage | 220 V |
| Fluid Type | Paste |
| Weight | 30 |
| Labelling Speed | DEPENDS ON LABORS SPEED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Semi-automatic paste filling machines are ideal for small to medium-scale production, offering a balance between efficiency, accuracy, and cost-effectiveness. They are widely used in the food, cosmetic, pharmaceutical, and chemical industries where reliable and flexible filling solutions are required.
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Depends on filling head |
| Warranty | 1 Year |
| Suitable For | viscous type products |
| Driven Type | Electric |
| Fill Size | 100 ml to 1000 ml |
| Filing Material | viscous or any type of free flow liquid |
| Nozzle Type | double nozzle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Nazish Shaikh (CEO)
Worship Packaging Llp
A2 1205, Floor 12, Stellar Mansion, R A Kidwai Road, Pratap Nagar, Wadala
Mumbai - 400031, Maharashtra, India