We are a leading Retailer of automatic can sealing machine and plastic spout tin sealing machine from Mumbai, India.
₹ 36500 / Piece Get Latest Price
| Can Diameter | Standard Die |
| Sealing Speed | Based in Labour Speed |
| Automation Grade | Automatic |
| No Of Seaming Heads | Single Head |
| Capacity | 1500 can/hour |
| Seal Machine Type | Cup Seal Machine |
| Can Material | Composite Can, Tin Can, Aluminium Can |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Application | Food |
| Dimensions | 340X600X700 |
| Motor | 500W |
| Packaging Type | WOODEN PAKAGING |
| Voltage | 220-240V/50HZ |
| Weight | 50KG |
| Country of Origin | Imported |
Minimum order quantity: 1 Piece
THIS IS THE AUTOMATIC CAN SEALING MACHINE. THIS MACHINE IS USED TO SEAL COKE CANS,SODA CANS,COFFEE CANS AND MANY MORE TYPES OF CANS. THIS IS AN AUTOMATIC MACHINE HENCE IT WILL EHANCE YOUR PRODUCTION.
01 year warranty.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Can Diameter | 52–73 mm |
| Sealing Speed | Based on Labour speed |
| No Of Seaming Heads | Single Head |
| Capacity | Approx. 400 Tin Seal In in Hour |
| Can Material | Tin Can |
| Automation Level | Manual |
| Model Name/Number | Manual Tin Sealing Machine |
| Weight | Approx. 5 kg |
| Brand | Imported |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Plastic Spout Sealing machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
The manual tin can sealing machine is able to seal the aluminum cap to a plastic or metal can body, which is very suitable for home use or small products. That means they can be used to seal cold drinks, yogurt, hot soup, cosmetics, and more sealing requirements. And the manual tin can sealing machine is excellent for tinplate cans, aluminum cans, glass cans, PET plastic cans, and more round-shaped can sealing. one year warranty.
Nazish Shaikh (CEO)
Worship Packaging Llp
A2 1205, Floor 12, Stellar Mansion, R A Kidwai Road, Pratap Nagar, Wadala
Mumbai - 400031, Maharashtra, India